Nowy rok - nowy "#"
- Wojciech Kaczmarczyk
- 2 sty 2018
- 2 minut(y) czytania

W naszej kulturze życie w dużej mierze odbywa się w przestrzeni Internetu. Dziesięć lat temu ktoś wpadł na pomysł uporządkowania treści w globalnej sieci WWW. W ten sposób powstał Hasztag – „#”. Ideą jego powstania było ułatwienie dotarcia do wyszukiwanej informacji, jednak stał się czymś więcej. Dzięki popularnej kratce łatwiej ustalić o czym się mówi i jaka jest skala danego zjawiska. Dlatego w ramach podsumowania na koniec roku przypominamy te Hasztagi, o których było głośno w 2017 r.
Pod tym hasłem publikowano zwierzenia o doświadczonych nadużyciach seksualnych. Jest to pokłosie afery seksualnej Harveya Weinsteina. Dzięki temu wiele kobiet zdecydowało się na odważne nagłośnienie swoich przykrych doświadczeń. Skandale te nie tylko zrujnowały kilka wielkich karier (Kevin Spacy), ale i pokazały światu skalę tego zjawiska. Aktywistki, które zapoczątkowały akcje #MeToo trafiły nawet na okładkę magazynu „TIME”. W sieci Hasztagu użyto już ponad 6 mln razy.
Zegnij kolano, klęknij. Zaczęło się od graczy ligi NFL, którzy klękali za każdym razem, gdy odgrywano hymn. Robili to na znak protestu przeciw dyskryminacji na tle rasowym oraz brutalności policji.
W tym przypadku chodzi o debatę stoczoną przed wyborami prezydenckimi w Iranie. Ubiegający się o urząd Mohammad Bagher stwierdził na antenie, że administracja Hasana Rouhaniego (ubiegał się o druga kadencję) zarabia horrendalnie dużo. W odpowiedzi urzędnicy prezydenta wspierani przez internautów pod Hasztagiem #Third_Debate – wspomnieli Bagherowi, że to raczej on nadużywa władzy jako burmistrz Teheranu. Wybory wygrał Rouhani.
Jemen toczy kryzys, o którym wciąż mówi się rzadziej niż o potknięciach Donalda Trumpa na twitterze. Tymczasem ONZ już w marcu alarmowała, że 19 mln ludzi potrzebuje pomocy w tym kraju. Ta sama ONZ jest krytykowana za zaniechania w sprawie Arabii Saudyjskiej, która odcięła Jemen od świata. Jemeńska stacja Al-Masirah TV akcję #YemenInquiryNow zapoczątkowała we wrześniu. Z Hasztagiem generowane są apele o pomoc i oskarżenia o łamanie praw człowieka.
# 308Removed
To z kolei forma nacisku na władze Jordanii, które zniosły kontrowersyjny i szkodliwy dla kobiet zapis w swojej legislacji. W świetle prawa gwałciciele nie byli karani, jeśli poślubili swoje ofiary. Hasztag rozprzestrzenił się w sieci w czasie głosowania w tej sprawie.
W naszym kraju najgłośniej było w lipcu, kiedy w obronie sądownictwa i praworządności powstał Hasztag #WolneSądy. Był on formą postulatu do prezydenta Andrzeja Dudy. Niestety z perspektywy czasu stał się on raczej okrzykiem bezradności.
W 2018 roku na pewno Hasztagi jeszcze nie raz dadzą nam znać o swojej sile i roli jaką zaczęły odgrywać w społeczeństwie.
留言